Merkez Sağ Partisi’nin yolu Menderes’in, Demirel’in ve Çiller’in yoludur.


Merkez Sağ Parti Genel Başkan Vekili Halil İbrahim Şahinler ve Teşkilat Başkanı Sibel Yaşar bir mesaj yayınlayarak Türk-İslam dünyasının kurban Bayramını kutladılar.

Genel Başkan Vekili Halil İbrahim Şahinler, sözlerine şu ifadelerle başladı: “Uzun yıllardır memleketimizin, milletimizin ikbali için mücadele ettiğimiz, Her siyasi partinin cazibe merkezi olarak ağzından düşüremediği , ancak gerçek anlamını ve tarihsel geçmişini bilmeden sadece oy deposu gibi görüp talip olduğu ‘Merkez Sağ’ı ‘tanımlamamız gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemizde ‘Merkez Sağ’ tanımı tarihsel olarak DP-AP çizgisine tekabül eder. ANAP ve DYP de merkez sağın son uzantılarıdır. (tabii ki şu anda mevcut olanlardan bahsetmiyorum) Bu çizgi Türkiye siyasetinde büyük bir kitleyi temsil etmektedir. Bu dünde böyleydi bugünde böyledir. 1954 seçimlerinde %58 oy ile DP iktidarı, 1965 seçimlerinde %53 ile AP iktidarı,1983 seçimlerinde %45 ile ANAP iktidarı, 1991 seçimlerinde %51 ANAP+ DYP iktidarı gösteriyor ki, ‘Merkez Sağ’ diye adlandırılan oluşum milletimizin istediği, vatandaşımızın refah seviyesinin yükseldiği halkımızın huzur içerisinde yaşamını sürdürdüğü bir oluşumdur.

Bundan dolayıdır ki Türkiye de yaşayan, etnik köken, din, dil, ırk ayırt etmeden sadece insani değerler üzerine ananeleri ve gelenekleriyle vatandaşın menfaatinin her zaman önde tutan bir yapıdır. Kısaca tarif etmek gerekirse, ‘Çağdaşlık ve İlimle, Hakkaniyet ilkesi içinde bir yönetim- ön yargısız adaletle önce millet ve demokrasi felsefesinin üstte tutulduğu ATATÜRK ün çizdiği yoldur. Hedefimiz büyüktür, kutsaldır bu hedefin adı Türkiye’dir. Bu itibarla kardeşliğin doğduğu, sevgilerin birleştiği, küskünlerin barıştığı, sevgi dolu nice bayramlara ulaşılması dileği ile milletimizin Kurban Bayramınızı kutlar, hayırlar getirmesini dileriz.”

Yorumlar devre dışı bırakıldı.